Haastattelu

Haastattelussa GOOD BYE APRIL

25.04.2023 2023-04-25 06:04:00 JaME Kirjoittaja: Karly B. Kääntäjä: Anu Copyeditor: Meri

Haastattelussa GOOD BYE APRIL

Neo new music -tyylisen GOOD BYE APRILin laulaja Sho Kurashina kertoo bändinsä major-debyyttisinglestä.


© GOOD BYE APRIL. All rights reserved.
Neo new music -tyyliä edustava GOOD BYE APRIL julkaisi ensimmäisen major-singlensä BRAND NEW MEMORYn digitaalisesti huhtikuun alussa. Julkaisun taustalla oli new music -piireissä historiallisesti merkittävä levy-yhtiö PANAM. Singlen Philadelphia soul -henkisessä nimikkokappaleessa lauletaan kesästä ja rakkaudesta, joka ei koskaan himmene. BRAND NEW MEMORY on Tetsuji Hayashin tuottama ja sillä kuullaan trumpetisti Yusuke Oritan ja pasunisti Kayoko Yuasan muodostamaa torvisektiota.

Digitaalista singlejulkaisua seuraa vielä 7" - vinyyli 24. toukokuuta. Tällä julkaisulla mukana on B-puoli TRANSIT IN SUMMER, jolla GOOD BYE APRILin jäsenistöä vahvistaa torvisoittaja Yusuke Shima. Kyseessä on boogiecover S.Kiyotaka & OMEGA TRIBEn 80-luvun kappaleesta. Tetsuji Hayashi tuotti alkuperäisen version vuonna 1983.

BRAND NEW MEMORYn julkaisun jälkimainingeissa GOOD BYE APRILin laulaja Sho Kurashina vastasi kysymyksiimme tästä kappaleesta, bändistä ja sen tuottamasta musiikista.

Aloittaisitko esittäytymällä ja kertomalla itsestäsi jotakin?

Sho Kurashina: Olemme GOOD BYE APRIL, bändi joka pohjaa tyylinsä 70-luvun new musiciin ja 80-luvun city popiin. Jäsenemme ovat laulaja Sho Kurashina, kitaristi Takashi Yoshida, basisti Ayane Enmoto ja rumpali Tsunoken. Bändimme rakentuu nostalgisista melodioista, Kurashinan ja Enmoton persoonia heijastavista sanoituksista sekä 80-luvun ja nykymusiikin yhteen sulauttamisesta. Yksi asia itsestäni, Sho Kurashinasta, on se, että rakastan kesää ja kalastamista.
(Toim.huom. new music -nimellä tunnettu tyylilaji on japanilaisesta kansanmusiikista vaikutteita lainaava suuntaus.)

Miten muodostitte bändinne ja millainen tarina nimeenne liittyy?

Sho Kurashina: 20-vuotiaana lopetin edellisen bändini toiminnan ja halusin aloittaa uuden. Olin kehittämässä uraani japanilaisen Toshiba EMI:n alaisuudessa ja Enmoto kuului saman levy-yhtiön tiimiin. Pidimme useiden eri rumpaleiden kanssa studiosession, johon myös Tsunoken osallistui. Aloitimme uramme kolmehenkisenä bändinä vuoden 2010 lopussa. Kuutta kuukautta myöhemmin Takashi lopetti edeltäneen bändinsä Osakassa ja liittyi meihin. Nimeemme liittyen jokainen jäsenemme valitsi kymmenen lempisanaansa, ja niiden joukossa oli "goodbye" ja "april". Näillä kahdella sanalla on vastakkaiset merkitykset – Japanissa huhtikuu on "tervehdyksen aikaa" – ja koimme sen vastaavan musiikkimme tunnelmaa.

Voisitteko kertoa meille jotakin uudesta laulustanne BRAND NEW MEMORYsta?

Sho Kurashina: Major-debyyttisinglemme BRAND NEW MEMORY on nostalginen ja eloisa laulu. Sen on tuottanut Tetsuji Hayashi, japanilaisen aikuisrockin (AOR:n) ja citypopin maestro. Kappale on Philly soul -soundin innoittama, ja mielestäni kokoonpanomme on oikein groovaava ja torvisektio ja jousisoittimet sulostuttavat sitä vielä lisää. Suosittelen käyttämään tätä kappaletta taustamusiikkina nyt alkamaisillaan olevana vuodenaikana!


Mitkä ovat bändinne tärkeimpiä musiikillisia vaikutteita ja miten ne ovat muotoilleet soundianne?

Sho Kurashina: Aivan erityisesti rakastamme japanilaista 70- ja 80-luvun new musicia, mikä on tällä hetkellä yhtä tunnettua kuin city pop. Tämän tyylisissä musiikkilajeissa on erittäin groovaavat rytmisektiot ja harmoniat. Nappasimme siis nuo vaikutteet ja yhdistimme ne tämänhetkiseen valtavirran soundiin.

Millainen teidän luomisprosessinne on musiikkia säveltäessä ja äänittäessä?

Sho Kurashina: Ensin keskustelemme laulun pääteemasta ja alamme rakentaa kokonaisuutta melodioiden ja rytmien kautta. Sitten vien sen vaiheen mukanani kotiin ja luon demoraidan, jota kehitetään eteenpäin seuraavassa studiosessiossa. Sen jälkeen meistä joko minä tai basisti Enmoto kirjoittaa lyriikat. Riippuu laulusta, mutta suurimman osan ajasta äänitämme jäsenten osuudet samanaikaisesti, ja sen jälkeen siirrymme päällekkäisäänityksiin sekä laulu- ja kertosäeosuuksiin.

Millä tavoin suhtaudutte live-esiintymisiin ja mikä keikkojen soittamisessa mielestänne on parasta?

Sho Kurashina: Pyrimme jokaisen laulun kohdalla aina parhaaseen mahdolliseen esitykseen. Oma suosikkiasiani keikoissa on päästä hyödyntämään synkronoituja sekvenssejä ja soittamaan vierailevien muusikoiden, kuten kosketinsoittajien, lyömäsoittajien ja torvisektioiden kanssa.

Miten GOOD BYE APRIL mielestänne eroaa muista japanilaisista neo music- ja city pop -bändeistä?

Sho Kurashina: Luomme äänimaailman, joka vie kuulijat 80-luvulle. Jopa silloin, jos heillä ei ole kokemusta siinä ajassa elämisestä. Toki tykkäämme myös nykyajan ulkomaisesta musiikista ja haluaisimme heidän tapaansa luoda täysin uutta soundia, mutta meille melodia ja sanoitukset ovat tärkeämpiä. Se on mielestämme tärkein eromme muihin city pop -bändeihin verrattuna.

Millaisia tunteita GOOD BYE APRIL haluaa kuuntelijoissaan herättää ja millaista sanomaa pyritte laulujenne kautta välittämään?

Sho Kurashina: Toivomme, että laulumme tekevät kuuntelijoiden arkielämästä hivenen suloisempaa ja dramaattisempaa. Ja se, mistä välitän eniten, on että musiikistamme tulisi kuuntelijoillemme ei vain muodikasta vaan myös ikivihreää.

JaME kiittää GOOD BYE APRILiä ajastaan.

Yhtyeen uusin kappale BRAND NEW MEMORY on kuunneltavissa Spotifyssa ja Apple Musicissa.

GOOD BYE APRILin toimintaa voi seurata Instagramissa, Facebookissa ja Twitterissä.

Aiheeseen liittyvät artistit

Aiheeseen liittyvät julkaisut

Single Digitaalinen julkaisu 2023-04-05 2023-04-05
GOOD BYE APRIL
Single 7" vinyyli 2023-05-24 2023-05-24
GOOD BYE APRIL
MAINOS